مدیریت پروژه چیست؟ راهکارهای مدیریت پروژه

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
مدیریت پروژه (Project management) چیست؟

مدیریت پروژه یا Project Management برنامه ریزی، سازماندهی و تلاش برای انجام یک پروژه موفق است. پروژه یک فعالیت است که یک بار تولید و یک خروجی خاص و یا نتیجه خاصی را می دهد. مدیریت پروژه شامل تدوین یک برنامه پروژه است که شامل تعریف و تایید اهداف پروژه، چگونگی دستیابی به آنها، شناسایی وظایف و منابع مورد نیاز و تعیین بودجه ها و جدول زمانی برای تکمیل پروژه است. مدیریت پروژه چیست؟ ما در این مقاله وان ریمایند قصد داریم راهکارهای مدیریت پروژه را برای شما بیان کنیم لطفا تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

این برنامه همچنین شامل مدیریت اجرای طرح پروژه، همراه با کنترل های منظم برای اطمینان از وجود اطلاعات دقیق و عینی در مورد عملکرد ​​نسبت به برنامه است.

ابزارهای نرم افزاری بسیاری وجود دارند که مدیریت پروژه را بسیار موثرتر و کارآمدتر می کنند. ابزارهای نرم افزاری برای انجام فرایند مدیریت پروژه، منابع نرم افزار را لیست می کند و به بهترین وجهی در مورد روند مدیریت کل پروژه در بخش مدیریت به خواننده ارائه می دهد.

مدیریت پروژه
مدیریت پروژه

مدیریت پروژه چیست؟

مدیریت پروژه فرآیند هدایت کار یک تیم برای دستیابی به اهداف و رسیدن به معیارهای موفقیت در یک زمان مشخص است. چالش اصلی مدیریت پروژه دستیابی به همه اهداف پروژه در محدودیت های تعیین شده است.

این اطلاعات معمولاً در اسناد پروژه که در ابتدای روند توسعه ایجاد شده است، توصیف می شود. محدودیت های اصلی محدوده، زمان، کیفیت و بودجه است.

هدف از مدیریت پروژه تولید یک پروژه کامل است که با اهداف مشتری مطابقت داشته باشد. در بسیاری از موارد، هدف و کاربرد مدیریت پروژه نیز شکل دادن یا اصلاح پروژه برای دستیابی به اهداف مشتری است.

هنگامی که اهداف مشتری به وضوح مشخص شد، باید بر تمام تصمیمات گرفته شده توسط سایر افراد درگیر در پروژه تأثیر بگذارد به عنوان مثال مدیران پروژه، طراحان، پیمانکاران و..

مدیران پروژه

یک مدیر پروژه یک فرد حرفه ای در زمینه مدیریت پروژه است. مدیران پروژه افراد یک پروژه هستند. آن ها کلید هر پروژه موفق هستند. بدون داشتن افراد مناسب در جای مناسب و در زمان مناسب، یک پروژه نمی تواند موفقیت آمیز باشد.

مدیران پروژه می توانند مسئولیت برنامه ریزی، اجرا، کنترل و بسته شدن هر پروژه را که معمولاً مربوط به صنعت ساختمان، مهندسی، معماری، محاسبات و ارتباطات از راه دور است، داشته باشند.

انتخاب بهترین مدیر پروژه برای این شغل می تواند به معنی تفاوت موفقیت یا عدم موفقیت پروژه باشد. این مدیر نقش مهمی در پیشبرد هر پروژه از اول تا پایان دارد. وی باید مهارت فنی لازم را داشته باشد تا هر جزئیاتی را که در ترکیب استراتژی پروژه قرار دارد، تنظیم کند. اشتباهات منجر به از دست رفتن نقاط عطف، اتلاف وقت و هزینه می شود.

سرپرست تیم باید مهارت های تفکر انتقادی قوی داشته باشد تا خطرات را پیش بینی کند تا بتواند اقدامات پیشگیرانه را در این راه ایجاد کند. یک مدیر پروژه باید بتواند اهداف و خطوط ارتباطی دقیق هر یک از اعضای تیم را بیان کند. یک مدیر پروژه موفق یک رهبر مستقل، دارای مهارت های ارتباطی، حل تعارض، مدیریت زمان و تفکر انتقادی خوب است.

مدیریت پروژه چیست؟
مدیریت پروژه چیست؟

یک مدیر پروژه برای تعیین زمانبندی صحیح پروژه و همچنین زمان لازم برای انجام هر کار جداگانه در پروژه، باید ترتیب اجرای پروژه و اصول مدیریت پروژه را درک کند. مدیر پروژه شخصی است که در انجام اهداف پروژه اعلام شده از طرف مشتری پاسخگو است. مدیران پروژه معمولا چندین سال تجربه در زمینه کار خود را دارند.

یک مدیر پروژه موظف است ضمن نظارت بر کارگران همراه با پروژه، از پروژه در داخل و خارج مطلع شود. به طور معمول در بیشتر پروژه های ساختمانی، مهندسی، معماری و صنعتی، یک مدیر پروژه مدیر دیگری دارد که در کنار آنها کار می کند و معمولاً مسئولیت اجرای کار را به صورت روزانه بر عهده دارد. این فرد در بعضی موارد به عنوان سرپرست شناخته می شود.

یک سرپرست و مدیر پروژه در تکمیل کار روزانه پروژه دست در دست هم کار می کنند. مسئولیت های کلیدی مدیریت پروژه شامل ایجاد اهداف روشن و قابل دستیابی پروژه، ایجاد نیازهای پروژه و مدیریت اهداف است. محدودیت سه گانه برای پروژه ها، هزینه، زمان، کیفیت است.

یک مدیر پروژه غالباً نماینده مشتری است و باید بر اساس دانش شرکتی که نماینده آن است، نیازهای دقیق مشتری را تعیین و اجرا کند. توانایی سازگاری با رویه های مختلف داخلی طرف قرارداد و ایجاد ارتباط نزدیک با نمایندگان معرفی شده، برای اطمینان از تحقق بخشیدن به موضوعات کلیدی هزینه، زمان، کیفیت و بالاتر از همه رضایت مشتری ضروری است.

مهارت های مدیریت پروژه

به عنوان یک مدیر پروژه موفق لازم است که در کنار تسلط بر دانش، استانداردها و روش‌های این حوزه، مهارت‌های مدیریت پروژه را نیز کسب کنید تا بتوانید همواره فعالیت‌های حرفه‌ای خود را به بهترین شکل ممکن به انجام رسانید.

کنترل های پروژه چیست و چرا مهم است؟

تعاریف بسیاری از کنترل پروژه وجود دارد که در صنایع و در واقع در بین شرکتهای دیگر به کار رفته است. کنترل پروژه یک عملکرد حرفه ای است که به تنهایی به عنوان مجموعه ای از مهارت های تخصصی شناخته نمی شود. آنها تابعی هستند که برای دستیابی به نتایج موفقیت آمیز پروژه و برنامه بسیار مهم هستند، کنترل پروژه یعنی ارائه مزایای مورد نیاز برای هزینه، زمان و عملکرد.

کنترل پروژه از جمع آوری داده ها، مدیریت داده ها و فرآیندهای تحلیلی که برای پیش بینی، درک و تأثیرگذاری سازنده بر نتایج زمان و هزینه یک پروژه یا برنامه استفاده می شود.

از طریق ارتباطات اطلاعاتی در قالب هایی که به مدیریت موثر و تصمیم گیری کمک می کنند. این تعریف شامل کلیه مراحل چرخه حیات پروژه از آغاز و محدوده سنجی پروژه، تا زمان بسته شدن، یادگیری نهایی از تجربه و تحلیل عملکرد کلی پروژه است.

عناصر کنترل پروژه

بسته به نحوه مشاهده کنترل های پروژه، بر آنچه به عنوان اجزای تشکیل دهنده عملکرد در نظر گرفته می شود، تاثیر می گذارد. در اینجا فرض بر این است که کنترلهای پروژه با برآورد معیارهای اولیه عملکرد پایه، تعیین وضعیت فعلی پروژه، برآورد پتانسیل آینده پروژه، شناسایی هرگونه واریانس در نظر گرفتن زمان مناسب برای بازیابی هرگونه واریانس مثبت اقدامی انجام شود.

در اینجا واریانس به تفاوتهای واقعی مشخص شده در اسناد کنترل پروژه و همچنین تغییرات احتمالی تهدیدها، موضوعات و فرصتهای پروژه اشاره دارد. بر این اساس، عناصر تشکیل دهنده کنترل پروژه در مورد اندازه گیری و نظارت بر متغیرهای کنترل کننده هستند، این اصولاً جنبه های زمانی و هزینه ای هستند:

 • برنامه ریزی
 • مدیریت ریسک (شامل شناسایی و ارزیابی)
 • برآورد و مدیریت هزینه
 • دامنه و مدیریت تغییر
 • مدیریت ارزش کسب شده
 • کنترل اسناد
 • عملکرد تامین کننده
 • حفظ پایه پروژه
 • گزارش نویسی

این یک لیست جامع از تمام ویژگی های کنترل پروژه نیست، اما این مواد در کنترل پروژه مهم هستند.

مهندسی مدیریت پروژه

مهندسی مدیریت پروژه تلفیق علم، هنر و فن است و به منظور آموزش برای انجام فعالیت‌های آماده‌سازی، نظارت و اجرای پروژه به ویژه پروژه‌های عمرانی طرح‌ریزی شده‌ است. این رشته تلفیقی از رشته‌های عمران، صنایع و مدیریت است. برای مدیریت پروژه ها روش ها و طرح های زیادی وجود دارد. اما نحوه مدیریت پروژه تاثیر مستقیم بر اهداف و عملکرد پروژه دارد.

راهکارهای مدیریت پروژه
راهکارهای مدیریت پروژه

برنامه‌ریزی و کنترل پروژه

برنامه‌ریزی و کنترل پروژه شامل نظارت و کنترل فعالیت های فنی و زمانبندی مصالح مورد نیاز و هزینه های احتمالی برای کنترل پروژه است. برنامه‌ریزی و کنترل پروژه شامل اقدامات کنترلی برای هدف دستیابی به نتایج و اجرای صحیح کار و به حداقل رساندن ضررهای مادی است.

انواع روش های مدیریت پروژه

روش های مدیریت پروژه زیاد است، ولی تعدادی از آنها بسیار محبوب هستند و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. از انواع مدیریت پروژه می توان به روش چابک، اسکرام، lean، شش سیگما، PMBOK / PMI، آبشار و کنبان اشاره کرد. اگرچه روشهای متفاوتی وجود دارند اما چیزی به نام روش درست وجود ندارد و هر روش برای پروژه ای مناسب است.

مراحل مدیریت پروژه

در اینجا پنج مرحله و فرآیند مدیریت پروژه وجود دارد که می توانید برای ارائه یک نتیجه موفقیت آمیز از پروژه استفاده کنید.

 • مرحله شروع یا تعریف

این مرحله شامل شروع رسمی پروژه است. اسناد فاز ۱ شما شامل توصیف مفهوم شما خواهد بود که شامل اهداف مبتنی بر هدف پروژه و همچنین نتیجه مطلوب با جزئیات است. پس از تأیید، پیشنهادات خود را تهیه می کنید، و همه چیز را در اساسنامه پروژه خود نهایی می کنید.

 • مرحله برنامه ریزی

 مدیر پروژه بهترین استراتژی را برای تیم برای تحقق هدف مشتری تدوین می کند. این کار ممکن است به عهده مدیر پروژه باشد که علاوه بر نیاز به منابع دیگر، اعضای تیم خود را نیز انتخاب کند. تنظیم جدول زمانی، برنامه و خطوط ارتباطی نیز در این مرحله انجام می شود.

 • مرحله اجرا

مدیر پروژه در این مرحله کلیه فعالیت هایی را که در برنامه پروژه ذکر شده است اجرا و نظارت خواهد کرد. برای این مرحله آماده می شوید تا زمان، منابع و انرژی را به خود اختصاص دهید.

 • فاز کنترل

در فاز کنترل مدیر پروژه تیم را مطمئن می کند که عملکرد پیش بینی شده از مرحله برنامه ریزی به واقعیت تبدیل می شود.

 • مرحله اختتامیه

در طی این آخرین مرحله، مدیر پروژه انجام هرگونه کار اداری، گزارش به روزرسانی اسناد و ارائه تحویل حاصل به رهبری اجرایی را تحویل می دهد. با پاسخ دادن به این سوال می توانید موفقیت مدیریت فردی و تیم پروژه خود را محاسبه کنید. آیا شما نیازهای مشتری برای کار را برآورده کرده اید و یا از آن فراتر رفته اید؟ به احتمال زیاد، اولویت های اصلی مشتری شما شامل اجرای به موقع است.

نتیجه گیری

برای مدیریت پروژه نرم افزارهای زیادی وجود دارند که می توانید به وسیله آن ها پروژه خود را مدیریت کنید به وسیله نرم افزار مدیریت پروژه می توانید برای هریک از اعضا وظایف و زمان اجرای پروژه را تعیین کنید. اما همه نرم افزارها نمی توانند تمام نیازهای شما را برآورده کنند. انتخاب یک نرم افزار که بتواند تمام نیازهای شما را برآورده کند بسیار مهم است. و به پیشرفت کاری گروه کمک زیادی می کند. در این مقاله راهکارهای مدیریت پروژه را بیان کردیم امیدوارم برای شما مفید باشد.

2 دیدگاه :

 1. سلام
  بهترین نرم افزار برای مدیریت پروژه ساختمانی رو می خواستم. نرم فزار وان ریمایند برای پروژه های پزرگ ساختمانی میشه ازش استفاده کرد؟

  1. شما می تونید از نرم افزار تحت شبکه وان ریمایند برای مدیریت پروژه ها و کارهای گروهی استفاده کنید. در صورت نیاز می توانید با شماره پشتیبانی تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری را در مورد نرم افزار در اختیار شما قرار دهند

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.