برنامه ریزی روزانه

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
برنامه ریزی روزانه

عادت ها قدرتمند هستند، اما شکل گیری آنها آسان نیست به ویژه عادت های خوب. ایجاد برنامه ریزی روزانه برای وظایف و فعالیتهای روزمره که بتوانید به آن پایبند باشید، به شما کمک می کند تا عادت های خوبی را شکل داده و عادت های بد را برای یک زندگی پربار و شادتر از بین ببرید.

همه مردم می خواهند از بهترین روش برای برنامه ریزی روز خود برای حداکثر بهره وری مطلع شوند و مقالات و کتابهای متعددی وجود دارد که ادعا می کنند “برنامه مناسب” را می دانند. اما واقعیت این است که هیچ روش کاملی برای همه مردم وجود ندارد. از آنجا که همه ما نقاط قوت و ضعف خاصی در مورد مدیریت زمان و بهره وری داریم، آنچه برای یک شخص مفید است می تواند برای شخص دیگر یک فاجعه باشد. تاریخ نشان داده است که سازنده ترین افراد بسته به شرایط، شخصیت و سطح انرژی خود از تکنیک های زمان بندی بسیار متفاوت استفاده می کنند.

به عنوان مثال وینستون چرچیل، اواخر شب کار می کرد و روز خود را با خواب و استراحت می گذراند. تونی موریسون قبل از طلوع فجر شروع به نوشتن می کرد. برای حداکثر بهره وری هیچ برنامه کاملی وجود ندارد اما ما در این مقاله وان ریمایند روشهایی را برای تهیه برنامه ریزی روزانه برای شما توضیح می دهیم امیدوارم بتوانید برای شما مفید باشد.

برنامه ریزی روزانه
برنامه ریزی روزانه

کارهایی که برای برنامه روزانه باید انجام داد عبارتند از:

۱- یک لیست تهیه کنید

ابتدا هر آنچه را که برای انجام کارهای روزانه نیاز دارید، چه در زندگی، در خانه و چه در محل کار، یادداشت کنید. با یک دفترچه یادداشت ۳۰ دقیقه وقت بگذارید تا همه کارهایی که هر روز انجام می دهید و همچنین همه کارهایی که باید انجام دهید را یادداشت کنید.

اگر احساس می کنید به خاطر سپردن همه کارها در یک جلسه خیلی سخت است، یک دفترچه را به همراه داشته و در طول روز یادداشت برداری کنید. در آغاز، هیچ کاری خیلی کوچک نیست. حتی اگر می خواهید مسواک زدن را به طور معمول انجام دهید، آن را در لیست قرار دهید.

۲- یک ساختار برای روز خود تعیین کنید

پرندگان کارهایشان را قبل از ظهر به طور موثر انجام می دهند، در حالی که جغد ها شب انرژی برای انجام کارها دارند. به این فکر کنید که چه زمانی بهترین کار را انجام می دهید و وظایف خود را در چه زمانی از روز قرار دهید که بیشترین انرژی را برای زمان انجام بهترین کارها داشته باشد.

کارهایی که روزانه باید انجام داد

صبح ها: همه کارهای اولیه خود را در اینجا گروه بندی کنید، مانند تغذیه و پیاده روی حیوانات خانگی، تخلیه ماشین لباسشویی و ظرفشویی و قرار دادن شام در زودپز. بعد از این کارها، صبح ها را برای انجام کارهایی که به تمرکز، انرژی و فکر کردن نیاز دارند، رزرو کنید.

نیمروز: این یک زمان دشوار از روز است زیرا سطح انرژی شما به احتمال زیاد از بین رفته است. با این حال، میتوان این تایم از روز را برای انجام کارهای معمول و خسته کننده بگذارید که نیروی مغزی زیادی نمی گیرد. از این زمان برای کارهایی مانند پاسخ به نامه های الکترونیکی، تنظیم قرارها و اجرای مشاغل استفاده کنید. اگر در طول روز در خانه خود مستقر هستید، از این زمان برای تمیز کردن منزل، تخلیه ماشین ظرفشویی و تمیز کردن حمام استفاده کنید.

عصر: عصرها وقتی برای برنامه ریزی و آمادگی برای روز بعد کنار گذاشته میشوند، بهترین عملکرد را دارند. لباس هایتان را آماده کنید، آشپزخانه را تمیز کنید و… 

پیشنهاد می کنیم مقاله برنامه ریزی چیست را مطالعه کنید.

۳- مشخص کردن کارها تکراری یا خاص 

در این قسمت مطالب آزاد از روز خود، را می توانید هرجور که می خواهید مشخص کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید یک روال معمول برای صبح خود بنویسید که ظاهری شبیه به این داشته باشد:

۶ صبح: بیدار شوید، مسواک بزنید و دوش بگیرید.

۶:۳۰ صبح: صبحانه

۷ صبح: از خانه خارج شوید.

۷:۱۵ صبح: بچه ها را به مدرسه ببرید.

۷:۳۰: ورود به دفتر

این یک برنامه بسیار دقیق است، اما برخی از افراد ممکن است با این کار احساس راحتی نکنند.

۴- یک برنامه ریزی انعطاف پذیری تهیه کنید

هدف این است که از پربارترین اوقات خود استفاده کنید تا از کمترین زمانها برای انجام کارها استفاده کنید. ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که مجبور شوید در ساعاتی که معمولاً برای کار خود اختصاص می دهید به ملاقات با پزشک بروید، یا عصر شما به یک مهمانی بروید. یا مریض شوید مجبور باشید استراحت کنید.

۵- روال جدید خود را امتحان کنید

به مدت ۳۰ روز برنامه جدید خود را آزمایشی دنبال کنید. چه حسی دارد؟ آیا وظایف خود را منطقی برنامه ریزی کرده اید؟ آیا باید موارد را تنظیم کنید؟ هر موردی را که درست برنامه ریزی نکرده اید را تغییر دهید و سپس بعد از ۳۰ روز ارزیابی کنید تا ببینید روند جدید شما چگونه است. 

بهترین برنامه ریزی های روزانه زندگی

ایجاد یک برنامه روزمره در ابتدا دلهره آور به نظر می رسد، اما به زودی با افزایش بهره وری، فواید خود را خواهید گرفت و متوجه خواهید شد که در طول روز یا هفته بیشتر وقت آزاد دارید. بنابراین اگر برنامه روزانه شما در ابتدا به طور کامل کار نمی کند، به سادگی اصلاحاتی انجام دهید تا زمانی که برنامه ایده آل شود.

برنامه روزانه استیو جابز

استیو جابز یک زندگی حماسی داشت و جای تعجب نیست که چرا بسیاری از مردم کنجکاو هستند که او چگونه وقت خود را صرف کرده است.

استیو جابز
برنامه ریزی روزانه استیو جابز

با توجه به منابعی از جمله مصاحبه های شخص و مستند، مجله TIME و والتر آیزاکسون، زندگینامه نویس استیو جابز، در اینجا نمونه برنامه زندگی استیو جابز را اینگونه شرح می دهد:

۶ صبح: بیدار می شد.

۶:۳۰ صبح: کار می کرد.

“من یک برنامه بسیار پیچیده دارم. چه در اپل باشم، چه در خانه ام…. دفتر من نیز در خانه است. و وقتی در جلسات نیستم، اساساً کار من از طریق ایمیل است. بنابراین من قبل از بلند شدن بچه ها کمی کار می کنم. “

۷:۳۰ صبح: صبحانه با خانواده

۹ صبح: وارد دفتر می شد.

“اگر خوش شانس باشم یک ساعت در خانه می مانم و کار می کنم، زیرا می توانم در خانه کارهای زیادی را انجام دهم، اما اغلب اوقات مجبور می شوم بیرون بروم. “

۹:۳۰ صبح: جلسات

“کاری که ما هر دوشنبه انجام می دهیم بررسی کل تجارت است. ما به آنچه در هفته قبل فروخته ایم نگاه می کنیم. ما به تک تک محصولات در دست تولید، محصولاتی که با آنها مشکل داریم، محصولات که تقاضا بیشتر از حد تقاضای ما است، بررسی می کنیم. ما همه موارد در حال توسعه را بررسی می کنیم. و ما این کار را هر هفته انجام می دهیم. من یک دستور کار ارائه کردم. ما روند زیادی در اپل نداریم. “

“جلسات ماراتن” روز دوشنبه به ده نفر از مدیران ارشد اپل اختصاص داشت. چهارشنبه، استیو با تیم بازاریابی ملاقات می کند.

ظهر: ناهار

استیو خود را میوه گرایانه، زیرمجموعه گیاهخواری می دانست. وسواس او درباره غذا عمیق بود و از همان سالهای نوجوانی آغاز شد. همچنین برای نامگذاری شرکت که توسط آیزاکسون شرح داده شده است:

استیو جابز یادآوری می کند: “من یکی از رژیم های غذایی خود را داشتم.” “من تازه از مزرعه سیب برگشتم. اپل کلمه “کامپیوتر” را کنار گذاشت. او به وزنیاک گفت اگر تا بعد از ظهر روز بعد نام بهتری به فکرشان نرسد، نام آن را سیب می گذارد و این کار را هم کرد.

پس از تشخیص سرطان، استیو توسط خانواده و پزشکان او را تشویق کردند که پروتئین بیشتری را از جمله از منابع حیوانی مصرف کنند. او میل به غذاهایی از جمله ماهی ایجاد کرد و همچنین تخم مرغ می خورد. در زندگی بعدی خود، استیو با دقت بیشتر یک برنامه غذایی در نظر گرفت.

۱:۳۰ بعد از ظهر: از آزمایشگاه طراحی بازدید می کرد.

“من بعد از ظهر از آزمایشگاه Industrial Design بازدید می کنم، جایی که جونی آیو و تیم طراحان او روی نمونه های اولیه محصولات سخت افزاری آینده کار می کنند. وقتی آنها روی آیفون جدید کار می کنند، روی یک چهارپایه می نشینم و شروع به بازی با مدل های مختلف می کنم و آنها را در دستان خود احساس میکنم. “

استیو جابز
استیو جابز

جلسات بررسی محصول و مباحث مربوط به آن بیشتر روز کاری استیو را به خود اختصاص می داد. او خود را به عنوان کاربر نهایی اپل معرفی میکرد و به شهود خود در زمینه بهبود محصولات جدید اعتماد میکرد.

۳ بعد از ظهر: ایمیل ها، جلسات و تماس های تلفنی

“همه مشتریان تمام شکایات و سوالات را برای من از طریق ایمیل ارسال می کنند، که در واقع دوست داشته ام. این شبیه به داشتن دماسنج در مورد هر مسئله ای است. بعضی اوقات می توانم روزانه حدود ۱۰۰ ایمیل یا بیشتر از کسانی را که هرگز آنها را ملاقات نمی کنم، دریافت کنم. و من به آنها زنگ می زنم. “

استیو آدرس ایمیل خود را در زمان مدیرعاملی عمومی اعلام کرد و به طور متوسط بیش از ۱۰۰ پاسخ ایمیل و ۱۰ تماس تلفنی در روز بین Pixar و Apple داشت. سایر رویدادهای بعد از ظهر ممکن است شامل تمرینات ارائه سخنرانی های آینده باشد.

۵:۳۰ بعد از ظهر: شام خانوادگی

شام ماکارونی با گوجه فرنگی خام، ذرت خام تازه از باغ، گل کلم بخارپز و سالاد هویج خرد شده خام است.

۶:۳۰ بعد از ظهر: پیاده روی با لورن

ساعت ۱۰ شب: موسیقی، مراقبه و معنویت

استیو جابز در طی یک پرسش و پاسخ مستقیم با All Things Digital در سال ۲۰۱۰ بهترین روز کاری خود را خلاصه کرد:

کاری که من تمام روز انجام می دهم دیدار با تیم هایی از مردم و کار بر روی ایده ها و مشکلات جدید برای ارائه محصولات جدید است.

برنامه ریزی روزانه درسی چیست؟

طرح درس سندی است که محتوای درس شما را گام به گام ترسیم می کند. برنامه ریزی درسی لیستی از وظایفی است که دانش آموزان انجام می دهند تا راهنمای درس خواندن آنها باشد. یک برنامه درسی معمولاً از قبل تهیه می شود و می تواند شامل یک فعالیت یکبار مصرف، یک درس کامل، یک واحد یا دوره، یک روز یا یک هفته باشد. 

برنامه های درسی اصولاً اسنادی هستند که برای پیگیری یک معلم چاپ می شوند یا به عنوان PDF ذخیره می شوند. می توانید طرح برنامه درسی خود را ایجاد کنید یا الگوی برنامه درسی را که از قبل طراحی شده انتخاب کنید.

برنامه ریزی روزانه درسی
برنامه ریزی روزانه درسی

در برنامه درس چه مواردی گنجانده شده است؟

برنامه های درس در درجه اول شامل برنامه فعالیت هایی است که شما در درس ارائه می دهید. برخی از برنامه های درسی شامل بخش هایی برای برنامه ریزی دقیق تر است.

برنامه ریزی روزانه برای کنکور

نحوه برنامه ریزی روزانه برای کنکور کمی پیچیده است و همه نمی توانند برای خود برنامه ریزی کنند. برای برنامه ریزی کنکور احتیاج به یک مشاور است که برای شما برنامه مناسب تهیه کند. اما برنامه ریزی کنکور باید چه ویژگی هایی داشته باشد.

 • باید برنامه کنکور یک برنامه انعطاف پذیر باشد.
 • باید تنها برای یک نفر نوشته شده باشد.
 • اهداف افراد در برنامه مد نظر قرار داده شود.
 • برنامه کنکور باید ساده باشد و طوری برنامه نوشته باشد که فرد بتواند آن را انجام دهد.
 • باید برنامه متنوع باشد.
 • برنامه باید به صورت مکتوب نوشته شود.

برنامه ریزی روزانه درسی

تقویم برنامه روزانه
تقویم برنامه روزانه

 

برنامه ریزی روزانه در اکسل

برنامه ریزی روزانه در اکسل

 دانلود برنامه روزانه

نمونه جدول برنامه ریزی کارهای روزانه افراد موفق

نمونه جدول برنامه ریزی کارهای روزانه افراد موفق
نمونه جدول برنامه ریزی کارهای روزانه افراد موفق

برنامه ریزی روزانه برای نوجوانان

تعطیلی ناگهانی همه مدارس یک شوک بود. در ابتدا، بسیاری از بچه ها از اینکه مجبور نیستند به مدرسه بروند هیجان زده شدند. اما واقعیت متفاوت است. بچه ها داخل خانه هایشان گیر کرده اند. مسئولیت اصلی آنها که رفتن به مدرسه و درس خواندن است از یاد رفته است. در برخی از مناطق مدرسه ها، برنامه های آنلاین را از قبل راه اندازی کرده اند، در حالی که برخی دیگر هنوز درگیر هستند. هزاران کودک به طور ناگهانی آنلاین درس بخوانند. بسیاری از آنها قبلاً هرگز تجربه کلاس آنلاین را نداشته اند. کارهای روزمره آنها از بین رفته است.

برنامه ریزی روزانه برای نوجوانان
برنامه ریزی روزانه برای نوجوانان

بچه های دیگری در مناطق مدرسه ای هستند که هنوز یادگیری آنلاین را درک نکرده اند. بنابراین هزاران کودک هیچ مسئولیتی ندارند. مطمئناً، آخر هفته سرگرم کننده است. اما یک هفته طولانی بدون دوستان که برای همیشه ادامه دارد ؟؟؟ خیلی سرگرم کننده نیست بعلاوه، فعالیتهای فوق برنامه نیز لغو می شوند. نوجوانان و کودکان علاوه بر اتلاف وقت و خسته شدن باید نگران سلامتی روانی آن ها هم باشیم.

بنابراین باید برای آنها یک برنامه ریزی روزانه را ایجاد کنید تا به آنها کمک کنید زندگی خود را تنظیم کنند. به آنها کمک کنید که هدف داشته باشند و از زندگی لذت ببرند. این کار فقط برای انجام کارهای مدرسه نیست. برای اطمینان از اینکه آنها هر روز برای سرگرمی و ارتباط با مردم وقت می گذارند.

برنامه ریزی روزانه برای کودکان

برنامه ریزی روزانه برای کودکان
برنامه ریزی روزانه برای کودکان

 

چک لیست و جدول برنامه ریزی روزانه

تصویر زیر یک جدول برنامه ریزی روزانه است که می توانید آنرا مشاهده و از آن استفاده کنید:

چک لیست و جدول برنامه ریزی روزانه
نمونه جدول برنامه ریزی روزانه شخصی

 

نرم افزار برنامه ریزی روزانه

نرم افزار های زیادی وجود دارد که برای برنامه ریزی روزانه استفاده می شوند. اما نرم افزار وان ریمایند oneremind یک نرم افزار برنامه ریزی بسیار کامل و جامع است که برای انجام و مدیریت کارهای شخصی، مدیریت حسابداری شخصی و ثبت و مدیریت مشتریان و یادداشتهای روزانه، یادآوری ها، درست کردن آلبوم شخصی و مدیریت پروژه های کاری و … به کار می رود.

دانلود رایگان دفتر برنامه ریزی روزانه

رایگان دفتر برنامه ریزی روزانه

دانلود رایگان دفتر برنامه ریزی روزانه

برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی

کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای یادگیری زبان انگلیسی در خانه انجام دهید. در اینجا لیست کارهایی است که می توانید برای بهبود زبان انگلیسی خود انجام دهید.

 • در کلاس آنلاین انگلیسی شرکت کنید.
 • کتاب انگلیسی بخوانید.
 • تلویزیون تماشا کنید.
 • دروس انگلیسی را در یوتیوب تماشا کنید.
 • به رادیو گوش کنید.
 • به پادکست گوش دهید.
 • با متن ترانه به موسیقی گوش دهید.
 • دستور زبان را مطالعه کنید.
 • یک دفتر خاطرات به انگلیسی بنویسید.
 • در انجمن ها شرکت کنید.
 • بازی های ویدیویی را به انگلیسی بازی کنید.
 • یک موسسه زبان برای آموزش پیدا کنید.
 • وسایل اطراف خانه خود را نام ببرید.

برنامه ریزی روزانه برای نظافت منزل

اگر برنامه شلوغی دارید، فقط ۱۵ دقیقه در روز می تواند خانه شما را تمیز و مرتب کند بدون اینکه از کار عقب بیفتید، وقت ارزشمندی را در کنار بچه ها یا همسرتان از دست بدهید یا آخر هفته خود را با کارهای تمیز کردن خراب کنید.

در اینجا چند عادت تمیز کردن و نکاتی برای ساده سازی روند تمیز کردن وجود دارد.

 • با ظرفهای کثیف داخل ظرفشویی به رختخواب نروید.
 • هر روز صبح تخت را مرتب کنید.
 • لباس هایی را که آن روز می پوشیدی آویزان کنید.
 • ماشین ظرفشویی را در حالی که قهوه دم می کنید خالی کنید.
 • در حالی که کودکان در وان بازی می کنند، توالت و حمام را تمیز کنید.
 • با نگه داشتن دستمال مرطوب تمیز کردن در هر حمام، حمام خود را تمیزتر نگه دارید.
 • آشپزخانه را در حین پخت و پز تمیز کنید.
 • قانون “بدون کفش” را برای تمیزتر و تمیزتر نگه داشتن کف منزل اجرا کنید.
 • در هر اتاق خواب چمدان یا سطل های خشکشویی نگهداری کنید یا یک لباسشویی نصب کنید.
 • به کودکان بیاموزید که در پایان هر شب اسباب بازی ها را در سطل های مخصوص خود بگذارند.
برنامه ریزی روزانه برای نظافت منزل
برنامه ریزی روزانه برای نظافت منزل

چک لیست برنامه ریزی روزانه تمیز کردن 

 • کارهای تمیزکاری مکرر را بین اعضای خانواده یا روزهای مختلف هفته تقسیم کنید. رعایت یک برنامه تمیز سخت است، بنابراین فقط از چک لیست استفاده کنید تا مطمئن شوید چیزی فراموش نمی کنید.
 • از یک پارچه مرطوب برای پاک کردن نقاط مشکل در کف آشپزخانه استفاده کنید.
 • حوله های ظرف را تا کرده و یا آویزان کنید.
 • سطوح آشپزخانه، ناهار خوری و آماده سازی غذا را با تمیز کننده همه کاره پاک کنید.
 • ماشین ظرفشویی را بارگذاری کنید.
 • زباله ها را خالی کنید.
 • مایکروویو، سینی خرده توستر و غیره را پاک کنید.
 • پایین ظرفشویی را بشویید، ظرفها را دربیاورید.

2 دیدگاه :

 1. با تقویم برنامه روزانه کارهایی که روزانه باید انجام داد را چگونه می تونیم بنویسیم؟
  من میخوام یک برنامه ریزی برای ده سال آینده داشته باشم نرم افزار برای این نوع برنامه ریزی دارید؟

  1. سلام تمامی بخش های نرم افزار برنامه ریزی وان ریمایند در داخل نرم افزار آموزش داده شده اند و محیط نرم افزار کاملا ساده یوده و شما براحتی می توانید با آن کار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *