هدف گذاری اسمارت (SMART) چیست؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
هدف گذاری اسمارت

قبل از اینکه مربی بگیرم، بی هدف و بدون برنامه می دویدم. بیشتر اوقات، من در نهایت مصدوم می شوم و پس از موفقیت بسیار کم، فصل خود را به پایان می رسانم. وقتی مربی گرفتم همه چیز تغییر کرد. من شروع به پیروزی در مسابقات مهم کردم و لذت بردن از ورزش خود را شروع کردم. این روند سالانه از همان کودکی به من آموخت که اگر بخواهم به چیزهایی که برایم مهم هستند دست پیدا کنم اهداف مهم هستند. هدف گذاری اسمارت SMART چیست؟ در این مقاله وان ریمایند در مورد چرایی اهمیت اهداف، چگونگی استفاده موثر از اهداف SMART با استفاده از وقت و منابع خود صحبت خواهد شد و اینکه این اهداف چگونه یک برنامه مشخص و شخصی یا شغلی را به شما می دهند که بارها و بارها کار می کند.

هدف گذاری اسمارت
هدف گذاری اسمارت

هدف گذاری به روش اسمارت و دستیابی به آنها

هدف گذاری آسان نیست، بسیاری از مردم شکست می خورند. مطالعه ای توسط دانشگاه اسکرانتون نشان داد که تنها ۸٪ از کسانی که اهداف سال نو را تعیین می کنند، واقعاً به آنها می رسند، یعنی ۹۲٪ که اهداف سال جدید را تعیین می کنند، ناکام می مانند چرا؟

مشکل این است که بسیاری از مردم اهداف سال نو را امید و آرزو می دانند. آنها امیدوارند که مقداری وزن کم کنند، آرزو دارند کار خود را شروع کنند یا امیدوارند که شغل بهتری پیدا کنند. مشکل “امید” و “آرزو” برای چیزی این است که برای رسیدن به اهداف برنامه و هیچ چارچوب زمانی مشخص نشده است. همین که این امیدها و آرزوها با واقعیت های زندگی روزمره روبرو می شوند، به زودی در امیدهای از دست رفته و آرزوها فرو می روند. بنابراین، برای رسیدن به چیزی واقعی شما به یک هدف مشخص نیاز دارید: یک هدف SMART.

پیشنهاد می کنیم مقاله هدف گذاری چیست را مشاهده کنید.

هدف گذاری SMART چیست؟

پایه و اساس همه اهداف موفقیت آمیز، هدف گذاری اسمارت است. SMART حروف اول کلمات Specific، Measurable، Attainable، Relevant، and Time-based است. هدف گذاری اسمارت توسط شرکت ها و افراد برای دستیابی به اهداف و مقاصد خود استفاده می شود.

اهداف باید قابل اندازه گیری باشند. (Measurable)

نقطه قوت اهداف SMART این است که آنها راهی روشن برای دستیابی به اهداف تعیین می کنند و برای رسیدن به آنها یک بازه زمانی مشخص دارند. بیایید اینها را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم:

برای دستیابی به هدفی، باید نتیجه کاملاً واضحی داشته باشد. آنچه شما می پرسید این است که “من دقیقاً می خواهم در اینجا به چه چیزی برسم؟” هرچه هدف واضح تر باشد، احتمال دستیابی به آن بیشتر است. به عنوان مثال، اگر فقط بگویید “من می خواهم وزن کم کنم”، از نظر فنی می توانید فقط با یک روز شام نخوردن به هدف خود برسید از این طریق وزن کم می کنید، حتی اگر موقتی باشد. شما باید هدف مشخص تری داشته باشید : “من می خواهم تا پایان امسال بیست کیلو وزن کم کنم.”

اهداف قابل دستیابی باشند. (Attainable)

قابل دستیابی بودن به معنای واقع بینانه بودن هدف است و شما برای رسیدن به این هدف آنچه را که لازم دارید باید بتوانید به دست بیاورید. در مثال ما برای کاهش وزن، ۲۰ کیلو در شش ماه قطعاً قابل انجام است. منابع شما می تواند شامل عضویت در ورزشگاه، برخی از وزنه های منزل یا صرفاً انگیزه برای بیرون رفتن و دویدن روزمره باشد.

اهداف مربوط به زندگی ما باشند. (Relevant)

برای رسیدن به هر هدفی، باید اهداف مربوط به زندگی منحصر به فرد خود را تعیین کنید. اگر کاهش وزن با سبک زندگی شما عملی است و اگر فکر می کنید به یک زندگی شادتر و سالم منجر می شود، مطمئناً برای شما مهم است. اگر پزشک به شما اشاره کرده است که برای جلوگیری از مشکلات بهداشتی یا قلبی باید وزن خود را کاهش دهید، حتی بیشتر اهمیت دارد.

اهداف مبتنی بر زمان باشند. (Time-based)

در آخر، شما به یک جدول زمانی نیاز دارید. همه اهداف شما نیاز به داشتن یک تاریخ پایان دارند زیرا باعث ایجاد احساس فوریت می شود و به شما مهلت می دهد.

در مثال ما برای از دست دادن بیست کیلو، یک جدول زمانی شش ماهه مشخص، قابل اندازه گیری، مرتبط و دارای یک جدول زمانی است. بعلاوه، همانطور که برای دستیابی به آن هدف نیاز دارید، این هدف نیز قابل دستیابی است تمام عناصر فرمول هدف گذاری اسمارت SMART در آن گنجانده شده است.

اهداف SMART

چگونه می توان به یک هدف هوشمند دست یافت؟

مشکلی که من همیشه با فرمول هدف گذاری اسمارت به وجود می آید این است که فاکتور انسانی را در نظر نمی گیرد. ما به انگیزه نیاز داریم. برای دستیابی به این اهداف به دلیل نیاز داریم. اگر انگیزه واقعی نداشته باشید “چرا” پس شکست خواهید خورد. از دست دادن بیست کیلو، به راحتی نیست. شما ماههای زیادی را احساس گرسنگی خواهید کرد و مگر اینکه از قدرت ذهنی فوق العاده انسانی برخوردار باشید، تسلیم وسوسه های غذایی خواهید شد.

هدف گذاری SMART را می توان به سه کلمه تقسیم کرد:

  • می خواهید به چه چیزی برسید؟
  • چرا می خواهید به آن برسید؟
  • چگونه می خواهید به آن برسید؟

وقتی هدف خود را از این طریق ساده می کنید، دستیابی به هدف بسیار راحت تر می شود.

  • آنچه را می خواهید تجسم کنید.

یکی از راه های دستیابی به اهداف شما تجسم نتیجه نهایی است. وقتی برنامه خود را می نویسید، باید تصور کنید که پس از رسیدن به هدف چگونه خواهد بود. سعی کنید به هر اندازه که می توانید از پنج حس استفاده کنید.

  • “چرا” خود را مشخص کنید.

اگر بیست کیلو را به عنوان مثال در نظر بگیرید، وقتی تصمیم گرفتید که بیست کیلو را از دست دهید، سوال بعدی که باید از خود بپرسید این است که “چرا؟” هرچه دلیل شخصی شما بهتر باشد، بهتر است. اگر دلیل شما این است، “از آنجا که دکتر من به من گفت که باید مقداری از وزنم را کم کنم”، دلیل خوبی نیست، زیرا این پزشک شما است و نه شما. یکی از راه های شناسایی “چرا” شما نوشتن سوالات است. برای کمک به تعیین اهداف قابل دستیابی، هنگام کار با مشتریانم، همیشه از آنها می خواهم که سوالات زیر را تکمیل کنند:

اگر می خواهید برای مثال کاهش وزن یک هدف هوشمندانه بنویسید، در برگه تعیین هدف شما نوشته خواهد شد : “من تا پایان شهریور امسال بیست کیلو وزن کم خواهم کرد، زیرا می خواهم از مشکلات قلبی و… در امان باشم.” هرگز کاغذ سوالات را پر از کلمات مبهم ننویسید. کلماتی که استفاده می کنید باید ساده، مستقیم و واضح باشد.

  • “چگونگی” خود را کشف کنید.

قبل از شروع به دستیابی به هدف خود، باید لیستی از مراحلی را که می توانید برای تحقق آن بردارید، ایجاد کنید. هر آنچه را که فکر می کنید در رسیدن به هدف شما کمک می کند، یادداشت کنید. مهم نیست که شما به چه ترتیب این وظایف را یادداشت می کنید. آنچه مهم است این است که هر تعداد اقدام عملی را که فکر می کنید بنویسید.

من همیشه حدود صد قدم کوچک را هدف قرار می دهم. این امر تعیین تکالیف را برای هر روز بسیار راحت تر می کند که نه تنها شما را به سمت هدف هدایت می کند، بلکه هر روز شما را برای دستیابی به هدف متمرکز می کند.

هنگامی که لیست خود را تهیه کردید، می توانید لیستی از کارها را برای هدف ایجاد کنید و مراحل را به روزهای مختلف اختصاص دهید تا حرکت به سمت نتیجه موفقیت آمیز ایجاد کنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله برنامه ریزی چیست را مطالعه کنید.

برای خود یک PACT بسازید

برای اطمینان از دستیابی به اهداف SMART که برای خود تعیین کرده اید، یک قسمت دیگر نیز لازم است، و این همان چیزی است که من آن را PACT می نامم. PACT نام اختصاری دیگری به معنای صبر، عمل، سازگاری و زمان است. برای رسیدن به اهداف به هر چهار مورد نیاز دارید.

صبر

بدون صبر، تسلیم می شوید. برای رسیدن به هر چیز ارزشمندی صبر لازم است. موفقیت یک شبه اتفاق نمی افتد. صبور باشید و از روند هر روز قدمی نزدیک تر رسیدن به هدف خود لذت ببرید.

عمل

اگر در مورد هیچ هدفی اقدام نکنید، پس هیچ هدفی محقق نخواهد شد. شما باید مطمئن شوید که هر روز هدف خود را یادآوری می کنید و می خواهید به آن برسید. لیست کارهای خود را بخوانید، و سپس اقدامات لازم را انجام دهید تا مطمئن شوید هر روز یک قدم نزدیکتر می شوید.

ثبات

اقدامی که هر روز برای رسیدن به هدف خود انجام می دهید باید ثابت باشد. شما نمی توانید یک هفته برنامه رژیم خود را دنبال کنید و سپس سه هفته مرخصی داشته باشید.

زمان

شما باید بین مکانی که امروز هستید و جایی که می خواهید در آینده باشید زمان کافی بگذارید. درباره زمان واقع بین باشید و اگر مهلت خود را از دست دادید دلگیر نشوید. در صورت لزوم جدول زمانی خود را تنظیم کنید.

خط پایین

رمز موفقیت این است که همه چیز را کنار هم قرار دهید. هنگامی که همه این عناصر را به هم متصل می کنید، محیطی را ایجاد می کنید که دستیابی به اهداف SMART بسیار بیشتر قابل دستیابی است. وقتی برای هدف خود “چرا” قوی شخصی دارید، انگیزه شما برای ادامه کار حفظ می شود. با “چرا” خود شروع کنید و سپس مراحل عملیاتی را شروع کنید که شما را تا انتها پیش می برد.

پیشنهاد می کنیم نرم فزار هدف گذاری وان ریمایند را دانلود کنید و روی کامیپوتر خود نصب کنید.

نکات بیشتر درباره دستیابی به اهداف

  • چگونه تعیین اهداف شخصی شما را به دستیابی به اهداف بزرگ تر می رساند؟
  • چگونه انگیزه خود را حفظ کنیم و به اهداف بزرگ زندگی خود برسیم؟
  • چگونه می توان با تنظیم هدف هوشمند تغییرات پایدار ایجاد کرد؟

دیگر منتظر زمان مناسب برای رسیدن به هدف خود نباشید!

هیچ زمان و شرایط مناسبی وجود ندارد. اگر می خواهید به آنچه در زندگی می خواهید برسید، باید اکنون روی آن کار کنید! این راهنما را با قدم های عملی برای تبدیل رویاهای خود به واقعیت از دست ندهید!

نتیجه گیری

رسیدن به اهداف یک شبه محقق نمی شود. برای رسیدن به اهداف باید برنامه داشته باشیم و با صبر و حوصله برنامه خود را پیش ببریم در این مقاله راههای دست یابی به اهداف را به روش اسمارت برای شما بررسی کردیم. هدف گذاری اسمارت به ما کمک می کند هر قدمی را که برای رسیدن به اهداف برمی داریم هوشمند و برنامه ریزی شده باشد. امیدوارم با خواندن این مقاله توانسته باشیم شما را با هدف گذاری smart آشنا کنیم و شما هم بتوانید در رسیدن به اهدافتان از آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *