تفاوت ERP و MIS

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
تفاوت erp و mis

تحقیقات اخیر نشان می دهد که ۸۱٪ سازمانها یا در حال پیاده سازی سیستمهای ERP هستند یا از قبل روند کار را به اتمام رسانده اند. نرم افزار MIS به طور گسترده ای در فروش، بازاریابی، مدیریت منابع انسانی، حسابداری و امور مالی و بسیاری از زمینه های دیگر استفاده می شود. هر دو سیستم MIS و ERP به شرکت ها برای مدیریت داده ها و تصمیم گیری کمک می کنند. هنوز هم، تفاوت هایی بین آنها وجود دارد. در این مقاله وان ریمایند ، ما توضیح می دهیم که MIS چیست و تفاوت ERP و MIS چیست. اگر می خواهید در مورد این سیستم ها، تفاوت ها و شباهت های آنها بیشتر بدانید، با ما همراه باشید.

MIS چیست و چگونه کار می کند؟

MIS مخفف سیستم مدیریت اطلاعات است. MIS یک پایگاه داده متمرکز است که داده های مربوط به یک شرکت را ذخیره می کند. نقش اصلی نرم افزار MIS پردازش داده های جمع آوری شده از بخشهای مختلف و تهیه گزارش بر اساس آن است. این سیستم ها همچنین پشتیبانی اطلاعاتی برای تصمیمات مدیریتی را فراهم می کنند.

MIS با افراد فناوری و اطلاعات و افراد تاثیرگذار بر تجارت کار می کند. یک سیستم اطلاعات مدیریت به درستی پیاده سازی شده می تواند کارایی عملیات مدیریت را در داخل سازمان دوچندان کند. شرکت های متوسط ​​و بنگاه های بزرگ موفق این سیستم ها را برای افزایش درآمد و افزایش سودآوری آن توسعه می دهند.

بیایید دریابیم که نرم افزارهای MIS دقیقاً چگونه کار می کنند:

 1. کنترل استراتژیک: صاحبان مشاغل از MIS برای برنامه ریزی بودجه خود، تعریف بازارهای هدف، سیاست ها و اهداف استفاده می کنند. آنها فروش هفتگی را با هزینه مواد تشکیل دهنده مقایسه می کنند که امکان کنترل دقیق هزینه را فراهم می کند.
 2. کنترل مدیریتی: مدیران منوهایی ایجاد می کنند، نظرات مشتری را در مورد کیفیت محصولات و خدمات جمع آوری می کنند. حتی هنگام لغو سفارش، MIS جزئیات خود را از جمله دلیل لغو، ذخیره می کند.
 3. کنترل عملیاتی: این قسمت مربوط به پردازش وظایف با کمک فن آوری های مناسب است. 

سه سطح از کاربران MIS :

 •  مدیران عالی (کنترل استراتژیک)
 • مدیران سطح متوسط ​​(کنترل مدیریتی)
 • مدیران عملیات (کنترل عملیاتی)

تفاوت اصلی بین MIS و ERP چیست؟

اگرچه ممکن است هر دو سیستم نرم افزاری در بسیاری از زمینه ها به نظر مشابه برسند، اما چند جنبه اصلی وجود دارد که مختص هر یک است. ERP از MIS گرفته شده است، و MIS مفهوم بنیانگذار بسیاری از سیستم های نرم افزاری دیگر نیز می باشد.

سیستم مدیریت اطلاعات فقط برای آشکار کردن بینش، کمک به برنامه ریزی و خودکار کردن گردش کار، روی جمع کردن داده ها متمرکز است. این داده ها باید توسط سایر ماژول های نرم افزاری تغذیه شوند که نه MIS ایجاد کرده و نه آنها را اداره می کند. از طرف دیگر، نرم افزار ERP نه تنها ویژگی های جمع آوری داده را دارند که MIS دارد، بلکه ماژول های نرم افزاری را که داده ها را تامین می کنند نیز تسهیل می کند. به عبارت دیگر، برنامه ریزی منابع سازمان به جای اعتماد به ارائه دهندگان شخص ثالث، هر جزء نرم افزاری را که مورد نیاز یک تجارت باشد ارائه می دهد.

 • در سیستم MIS هزیـنه پشتـیبـانی و نگهـداری در دراز مـدت بـالا است اما در سیستم ERP هزیـنه نگهـداری کمتر است.
 • در سیستم MIS به دلـیل عـدم یکـپـارچـگی دارای خطـاهای اطـلاعـاتی زیادی است اما در سیستم ERP خطـاهای اطـلاعـاتی وجود ندارد و اطـلاعـات یکـپارچـه هستند.
 • سیستم MIS مبـتنی بر استـانداردهـای تعـریـف شـده است اما ERP مبـتنی براستـانداردهـای کسـب وکـار است.
 • اطـلاعات سیستم MIS به صـورت جـزیـره ای و در دیـتابیـس های مخـتلف ذخیره می شوند در حالی که در سیستم ERP اطـلاعات جامـع در دیـتابیـس متـمرکـز هستند.
 • گـزارش گیـری سیستم MIS با صـرف زمـان زیـادی است در حالی که در سیستم ERP گـزارش گیـری از پایـگاه داده جامـع با زمـان بسـیار کـم انجام می گیرد.
 • سیستم MIS  فـاقد سیـسـتم گـردش فـرآیـند و یا عـدم انطـباق کـامـل با فـرآیـندها است. اما سیستم ERP دارای مدیـریـت گـردش فـرآیـند با فـرآیـندهـای کسـب وکـار است.
 • سیستم MIS  دارای رویـه های کنـد تر جهـت پاسـخ گـویی بـه مشـتری است در حالی که سیستم ERP پیـاده سـازی بر مبـنای پاسـخگویـی سریـع به مشـتری است.

در نتیجه…

سیستم های MIS و ERP هر دو ترکیبات جدایی ناپذیر برای هر کسب و کار قرن، برای بهره وری بالاتر، کاهش اشتباهات، گزارش مختصر و اطمینان از دقت تصمیم گیری در هر مرحله از هر گونه فرایند کسب و کار در سراسر هر بخش در سازمان هستند با این حال، بسیاری بین این دو اشتباه گرفته شده و حتی برخی تصور می کنند که هر دو یکسان هستند. در بالا توضیح دادیم که سیستم MIS چیست و تفاوت erp و mis را باهم بررسی کردیم امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *